iWorkBetter

CRM

Şirketinizin Kurumsal Hafızasının Oluşmasını Sağlar

Günümüzün global ve rekabetçi iş ortamında, yaptığı işten, verdiği hizmetten, büyüklüğünden bağımsız tüm işletmeler için şüphesiz en önemli faktör müşteridir. CRM yazılımı en yalın haliyle, firmanıza her türlü satış ve pazarlama faaliyetlerinde rehberlik sağlayan bir “Müşteri İlişkileri yönetimi” platformudur. Buradaki anahtar kelime “ilişki”dir. CRM programı aracılığıyla müşteri ilişkilerinizi yönetir, onları elde tutar ve bağlılıklarını arttırırsınız. Potansiyel müşterilerinizi bu bağlantıdan yararlanarak onları gerçek müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Firmalar

Tüm firmaların detaylı bilgileriyle tutulduğu alandır. Burada sadece müşteriler değil, tüm tedarikçiler, iş ortakları, hizmet alınan şirketler gibi işletmenizle her türlü etkileşim halinde olan firmalar tek bir havuz altında toplanır.

Bağlantılar

Firmaların altında tanımlanan bağlantılar ise o şirkete ait çalışanların bilgilerinin tutulduğu alandır. Burada çok kolay ve hızlı bir şekilde her bir bağlantının detaylı olarak kişisel ve iletişim bilgilerine erişebilirsiniz.

Temas / Teklif Yönetimi

Firmaların altında tanımlanmış olan bağlantılar üzerinden yaratılan temaslar, o firma ile yapılan her türlü etkileşimin kayıt altına alındığı, aynı zamanda satış için verilen tekliflerin yönetildiği alandır.

Satış Etkinlik Yönetimi

CRM modülü altındaki “Satış Etkinlik” bölümünde, işletmenizin faaliyette bulunduğu her türlü satış ve pazarlama etkinliklerini kaydedebilirsiniz.

Referans Listesi Yönetimi

Size ulaşan firmaların tümü katıldığınız bir satış/pazarlama etkinliği üzerinden gelmiyor olabilir.

İhale Takibi

Katıldığınız bir ihalenin kaydını sistem üzerinde bu alandan açabilir, kendi vermiş olduğunuz ve diğer rakiplerin tekliflerini kaydederek hangi ihalenin kimde kaldığını bu alanda tutabilirsiniz

CRM yazılımı ekibinizin en iyi arkadaşıdır. İyi bir CRM programı müşteri verilerinizi gerçek zamanlı olarak yönetmenize yardımcı olmakla kalmaz, müşterilerinizin deneyimini akıcı ve zahmetsiz hale getirir. CRM yazılımınızı bir çözüm olarak görmek yerine iş stratejinizin temel bir parçası olarak görmek, iletişim verilerinizi verimli bir şekilde yönetmenize, pazarlama kampanyalarını hedef odaklı yürütebilmenize ve müşteri etkileşimlerinizi modernize etmenize yardımcı olacaktır.

CRM Yazılımları önemli ticari işlemleri oldukça basitleştirmektedir. CRM yazılımları müşterilerinize yanıt vermeniz gereken esneklik ve rahatlığı sağlamak aynı zamanda müşterilerin sizinle iş yapmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle satın aldığınız CRM yazılımının diğerlerinden ayırt edici bazı temel özellikleri olmalıdır. Bunlar; Temas Yönetimi, Potansiyel müşteri yönetimi ve etkileşimleri takip etme olmalıdır.  CRM yazılımı firmanızın en önemli rekabet üstünlüklerinden birisidir. Bir CRM yazılımınız yoksa müşteri ve tedarikçi ilişkileri ile ilgili tüm konular, firmanızda çalışan kişilerin inisiyatifine kalacaktır. Kurumsal bir hafızanın oluşamayacağı personel bağımlı müşteri yönetim sistemleri süreçlerin izlenebilirliğinin de önünde engel teşkil etmektedir.

iWorkBetter ERP’nin CRM Modülü, firmanızın tüm operasyonel süreçleri ile bütünleşik çalışır. Müşterileriniz ile ilgili her türlü bilgi, belge ve sürecin tek bir platform üzerinden yönetilmesine imkân tanır. iWorkBetter ERP’nin CRM Modülü sayesinde satış, teklif, ürün ve sipariş gibi tüm süreçleri birbirine bağlayarak kolayca yönetebilirsiniz. Satış ekiplerinizin performans takibini yaparak, satış aktivitelerinizi yönetebilirsiniz. Müşteri ve tedarikçi yönetimi ile ilgili bilgilerinizi kurumsal hafızanızda tutarak, oluşabilecek olumsuz durumları karşı tarafa yansıtmadan, süreçlerinizi tutarlı bir şekilde yönetmeye devam edebilirsiniz.